Proč se ke KK nehodí koaxiální komín?

Původní atmosférické kotle měly z fyzikálních důvodů velmi malý tah komínu, který byl i z fyzikálních důvodů nezaručitelný. I dobře servisovaný kotel tedy může z čistě fyzikálních důvodů způsobit otravu. Dobře popsáno zde
http://forum.tzb-info.cz/128863-kdyz-to-nema-duvod-tahnout-tak-to-proste-netahne
Problém se tedy vyřešil přechodem na turbokotle. Ventilátor malého tlakového výkonu (nicméně většinou velkého elektrického příkonu) zajistil samostatný oběh vzduchu a vzniklo tak připojení popsané jako typ C. Odstranil se problém s otravami a částečně se pomohlo díky vysokým teplotám spalin i ekonomice provozu. Nasávaný vzduch se dokázal znatelně předehřát přes tenký plech komínové trubky. Zcela zásadní nevýhodou byla absence možnosti regulace ventilátoru a tím pádem velice nízká účinnost při modulaci výkonu. Dokonce výrazně horší, než v původních řešeních atmosférických kotlů.
Až kondenzační kotle vyřešily všechny problémy současně pouhým použitím kvalitního ventilátoru. Tedy s vysokým tlakem naprázdno (typicky 1200 Pa), malým elektrickým příkonem (max 40 W, typicky 10W) a s dokonalou elektronickou regulací otáček.
Obrovský tlak (srovnejte 1200Pa ventilátoru vzhledem k 4Pa atmosférického, tedy stonásobky) umožnil řešit přesné dávkování plynu pomocí Venturiho trubice a současně umožnil použít výměníky s kvalitním ofukem trubek. Kvalitním natolik, že se spaliny ochladí až na 2 – 3 stupně nad teplotu topné vody. Chytří výrobci poslední cestu spalin vedou kolem příchozí zpátečky. Proto není důležité na jakou teplotu kotel topí, ale jak teplou má zpátečku. Na teplotu zpátečky se nakonec spaliny ochladí. Že tento jednoduchý fakt nechápou mnozí odborníci je bohužel zcela běžné.
Vysoký tlakový výkon ventilátoru umožnil rezervovat jistou část i pro provedení komínu. Typicky to je 100Pa, tedy tlak 25x vyšší, než u kotlů atmosférických.
Jako komín stačí jednoduchá plastová trubka, dokonce i běžné HT kanalizační potrubí má certifikaci pro užití jako komín kondenzačního kotle. http://orako.cz/  Ceny řádově 50 Kč/metr. Pro přímé napojení bez redukcí 60/50 a 50/70 lze užít v cenách cca 200 Kč/metr například
http://eshop.brilon.cz/produkty/plast/jednoduchy-system/?param_search=1&prumer=60
aktuálně  https://eshop.brilon.cz/dn-60[1]
Jednoduchý systém nabízí i přední výrobce
http://www.immergas.cz/kotel/13/victrix-exa-24-x-1-erp
v položce „Vypočítejte si vlastní komín“, žluté tlačítko.
Zajímavé ceny od 126 Kč/metr jsou u
http://www.vseprokominy.cz/plastove-spalinovody/kusovy-sortimen
A proč se vlastně koaxiální odkouření pro kondenzační kotel nehodí? Důvodů je hned několik.
Spaliny jsou mnohem chladnější (typicky 40°C ) a navíc vedou plastovou trubkou s malou tepelnou vodivostí. Proto je předání energie nasávanému vzduchu zanedbatelné. Důsledkem jsou mokré průchody zdmi a kondenzace vody na vnějším povrchu komínu. Např zde
http://forum.tzb-info.cz/133211-kondenzace-vody-vnejsim-plose-trubky-sani-vzduchu-do-plynoveho-kotle
nebo zde
http://forum.tzb-info.cz/124177-kondenzace-vody-v-komine
Koaxiální komín přivádí do kotle veškerý zvířený prach přímo z venkovního prostředí a zkracuje tak životnost kotle.
Koaxiální komín logicky nepřispívá k větrání prostoru ve kterém je kotel instalován.
V neposlední řadě je koaxiální komín mnohem dražší včetně náročnější instalace.
Naopak příspěvek kotle s jednoduchým odkouřením k větrání je velmi výrazný. Spolehlivě stačí pro koupelnu/sklep/sušárnu, ve které je instalován a samozřejmě přes zavřené dveře odtahuje i sousední prostory. Kotel má na odtah rezervován podtlak typicky 100Pa a pokud by se vám snad podařilo takové těsnosti dosáhnout, bylo by nutné dveře do sklepa/koupelny otvírat silou 90N, tedy 9 kg. To opravdu nehrozí ani omylem. Taková těsnost se prostě nevyskytuje.
Potvrdí výpočtem každý kominík 🙂 Jakýkoliv dodatečný otvor pro nasávání vzduchu tedy není potřeba. Stačí běžná infiltrace i u nově postaveného domu. Příjemným bonusem je funkce kotle i jako 100% účinná rekuperace. Veškerá energie ve vodních parách nasávaného vzduchu se totiž vrátí beze ztrát do radiátorů.
Že je větrání kotlem zapojeným jako typ B opravdu účinné potvrzuji nejen ve svých provozech, ale např. i zde   https://forum.tzb-info.cz/137356-vytapeni-novym-kondenzacnim-kotlem
…………

počítadlo.abz.cz

1 komentář u „Proč se ke KK nehodí koaxiální komín?“

Napsat komentář

Kondenzační kotel vyladěný na maximum. Vše o topení, účinnosti a distribuci tepla.